Blog o wszystkim co w świecie słychać - a nawet jeszcze więcej.
czwartek, 28 czerwca 2012

Już niedługo wakacje, a nie ma nic lepszego niż poleżeć na plaży z dobrą książką, tak więc przygotowałam ranking najlepszych publikacji od stycznia 2012 roku:

 


1. Żelazna Córka, Julie Kagawa (9/10) - Meghan udaje się uciec z Mrocznego Dworu i razem z Aszem szuka berła. Po drodze okazuje się, że książę nie zapomniał o swojej poprzedniej ukochanej. Po drodze dołączy do nich Puk i...

 

1. Żelazna Córka

 


2. Córka dymu i kości, Laini Taylor,  (9/10) - Na początku Karou wydaje się po prostu artystką - niebieskowłosą, z dziwnymi tatuażami na dłoniach, najchętniej rysującą potwory... ale zwykłą artystką. Prawda o niej jest jednak dużo bardziej ciekawa... wychowały ją (milutkie) chimery, a do szkoły chodzi tylko po to, aby mogła doskonalić swą pasję. A czym zajmuje się po szkole? Robi za posłańca "Zębowej Wróżki". Nie, na serio musi zbierać zęby. Dlaczego? A to już dłuższa historia...    


2. Córka dymu i kości

 


3. Syn Neptuna, Rick Riordan (8,5/10) - [Percy] trafił do Obozu Jupiter, czyli do Nowego Rzymu (...). Z zaświatów powracają mniej lub bardziej pozytywni bohaterowie, np. Medea, Minos czy właśnie córka Hadesa - Hazel. Percy wraz z nowymi przyjaciółmi musi uwolnić Tantanosa, bo nawet potwory nie trafiają do Tartaru, ale odradzają się w kilka sekund po zabiciu... czy Przepowiednia Siedmiorga nie wspominała o Wrotach Śmierci? 

 

3. Syn Neptuna

 


4. Rozdarta, Amanda Hocking (7/10) - Po powrocie do domu Wendy ma nadzieję, że to już koniec. Myślała, że zapomni o tym kim jest... ale Vitara nie zapomni o niej. Niedługo po tym jak wróciła do domu razem z Rhysem Finn namawia ją do powrotu, bez skutku. Vitara jednak nie ma zamiaru jej namawiać, porywają ją, Matta i Rhysa. W pałacu Wendy dowiaduje się kim był, a raczej jest jej ojciec (nie wiem dlaczego, ale w tym miejscu pomyślałam o Gwiezdnych Wojnach). 

 

4. Rozdarta

 


5. Klątwa tygrysa, Collen Houck (6/10) - Cała historia zaczyna się zupełnie niewinnie - Kelsey jak tysiące innych nastolatków znajduje pracę na wakacje. Zatrudnia się w pobliskim cyrku jako opiekunka zwierząt, gdzie widzi niesamowitego, białego tygrysa Rena. Dziewczyna bardzo się do niego przywiązała, ale dowiaduje się, że ma być on przewieziony do rezerwatu w Indiach. Godzi się na propozycje tajemniczego dobroczyńcy, pana Kadama aby uczestniczyć w tym jako opiekunka Rena.Sprawy zaczynają komplikować kiedy pan Kadam i ciężarówka znikają, a ona zostaje sama w dżungli z tygrysem na smyczy...Niedługo później dowiaduje się, że musi pomóc Renowi zdjąć z niego trzystuletnią klątwę, niezła fucha na wakacje, co?


5. Klątwa Tygrysa

Serdecznie polecam stronę paranormalbooks.pl i artykuł o najciekawszych premierach (chociaż osobiście dodałabym tam jeszcze kilka tytułów). http://paranormalbooks.pl/2012/06/27/dzis-wyszlo-27-06-2012/

17:13, ola2801
Link Dodaj komentarz »

Anglojęzyczna wersja ukaże się już 2012-10-01.Znak Ateny Z tego go zauważyłam, polska wersja ukazuje się nieco ponad miesiąc później, tak więc trzecia część "Herosów Olimpijskich" będzie mogła ukazać się jeszcze przed świętami (taka mała aluzja dla Mikołaja;) 

Więcej we wpisie pt.: "Znak Ateny (The mark of Athena) gdzie tym razem poprowadzi naszych bohaterów?"

wtorek, 26 czerwca 2012

Życie lubi płatać figle. Pomyślcie tylko... chodzicie sobie do szkoły, mieszkacie w ładnej dzielnicy  Londynu, dzielicie dom z dziadkami, raz w roku widzicie ojca i brata i to wam w zupełności wystarczy... ale nie, rodzinka się zjawiła i wysadziła kamień z Rosetty. Od tamtego czasu Sadie nie ma już łatwo, ale może jednak trochę lepiej wdrożę się w szczegóły:

Saide nie przyznawała się, jak czekała na ten dzień. Od śmierci matki prawie nie widuje swojego ojca i brata, bo jej dziadkowie wywalczyli sobie prawa rodzicielskie. Nareszcie... ale oczywiście spóźnieni - myślała. Witają się, ale jej ojciec już po chwili kłóci się z jakoś znajomo wyglądającym mężczyzną. Saide nie należy do grzecznych dziewczynek, więc oczywiście namówiła brata, żeby trochę podsłuchać...

Życie Cartera na pierwszy rzut oka wydaje się wspaniałe. Całe życie podróżuj, nie musi chodzić do szkoły, gdyż uczy go ojciec, może realizować się w swojej pasji - archeologii. Nie jest jednak tak cudownie w rzeczywistości, bo chłopak wreszcie chciałby gdzieś osiąść na stałe - ale jeszcze długo się tego nie doczeka.

 Czerwona piramida

Ich życie zmieniło się bezpowrotnie podczas wizyty w muzeum. Oglądają sobie eksponaty (jest już po zamknięciu, ale Julius Kane jako światowej sławy archeolog ma specjalne wejścia), gawędzą z kustoszem, aż w końcu ich ojciec prosi kustosza o jakieś dokumentu i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że później każe dzieciom zamknąć mężczyznę w gabinecie i nie wchodzić do sami z egipskimi eksponatami.

Ale już wiecie, że Saide nie należy do posłusznych córeczek, a Carter nie mógł puścić jej samej...

...pierwszy błąd...

...będący końcem ich normalnego życia. 

 

Co byście zrobili widząc, jak wasz tata macha różdżką i wzywa Ozyrysa? Następnie wysadza kamień o gigantycznej wartości zarówno historycznej, jak i pieniężnej... aż w końcu świecący gościu wsadza go do sarkofagu i porywa. Jakby tego było mało, mają na karku policję. Boją się, że mimo iż są niepełnoletni, nie będzie za ciekawie. Zjawia się jednak Amos (później okaże się ich wujem) i ratuje ich, sprawiając, że policjanci każą ich deportować (do USA).

O rezydencji Amosa można by było napisać osobną książkę; o krokodylu w basenie, "bibliotekarzach" w postaci kamiennych figurek, grającym w kosza pawianie czy chociaż samym księgozbiorze. Tam też dowiadują się, co tak na prawdę stało się w muzeum - z kamienia zostało uwolnionych pięć bóstw ze starożytnego Egiptu, niestety w tym i Seta - boga chaosu. I tu się zaczyna... Napomknę nieco o zaginięciu Amosa, czy zaatakowaniu rezydencji.

 

Biorąc tą książkę do ręki miałam duże wątpliwości. Egipt? To tylko mumie i skarabeusze. Rick Riordan udowodnił mi jednak, jak bardzo się mylę. Książka ukazuje motyw rzadko wykorzystywany w dzisiejszych publikacjach (nie licząc mumii) mitologii egipskiej. Ukazał to w tak niezwykły i jednocześnie humorystyczny sposób, że aż grzechem jest nie sięgnąć po "Czerwoną Piramidę". Owa książka stanowi sporą konkurencję dla Perciego. 

Bohaterowie (moim zdaniem) są jednak miejscami przekolorowani, po prostu zbyt dojrzali jak na swój wiek - czasami mają aż za dużo odwagi, lojalności czy humoru w krytycznych sytuacjach. Spodobał mi się tu mały wątek miłosny w tle, mam nadzieję, że z czasem trochę się rozwinie;) 

Ciekawy jest sposób przedstawienia książki - w formie zapisu nagrania z dyktafonu. Dzięki temu ukazane są nawet sprzeczki bohaterów w trakcie nagrywania, ich uczucia czy emocje, a to zdecydowanie przybliża nam całą historię.

Świetna narracja, rozbudowana historia, zupełnie nowe motywy czy niesamowite zwroty akcji zasługują na 8/10!

sobota, 23 czerwca 2012

"Dziewczyna z koszmarów" to kontynuacja "Anny we krwi". No ale dlaczego akurat z koszmarów? Czy poprzednia część była aż tak kiepska, a może to Anna była taka przerażająca? Raczej nie, tylko rozerwała na pół parę osób i trzymała ich szczątki w piwnicy... ale kto by miał jej to za złe, bo dziewczyna miała trudne dzieciństwo (jej mamusia najpierw ją zabiła, a później rzuciła na nią klątwę). A sama książka nawet niezła.

 

 Minęły całe miesiące od czasu gdy duch Anny Korlov otworzył drzwi do piekła w swojej piwnicy i zniknął w nich, ale łowca duchów, Cas Lowood nie może przejść do codzienności. Dlaczego? Gdyż, o ironio... myśliwy zakochał się (z wzajemnością) w zwierzynie. Jego przyjaciele przypominają mu, że Anna poświęciła się, aby Cas mógłby żyć - a nie chodzić pół martwy, jak ci, na których polował. Wie, że mają rację, ale w jego oczach żadna dziewczyna nie może równać się z trupem. Zakochał się i nic na to nie poradzi.

Teraz wydaje mu się, że wszędzie ją widzi, najczęściej jednak we śnie. Ale coś jest nie tak ... nie są to tylko sny. Anna jest torturowana i to w coraz bardziej makabryczne sposoby każdym razem, gdy pojawia. Cas nie wie, co stało się z Anną, kiedy zniknęła w piekle, ale wie, że nie zasługuje, na to, co dzieje się z nią teraz. Anna uratowała go już nie raz, nadszedł czas jej się zrewanżować.

Anna we krwi 2, dziewczyna z koszmarów

Poprzednia cześć była zaskakująca. Niesamowite było, jak autor od historii o mściwym i wyjątkowo okrutnym duchu przeszedł do słodkiego romansu. To było na prawdę coś wyjątkowego. Nie polecałabym tytułu jednak wielbicielom klasycznych horrorów, bo niby nie jest to Zmierzch, ale nie normalny horror, więc mogliby się zawieść. 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14
1 2 3 4 5